آیا امکان پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا وجود دارد؟

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت  یا سرمایه گذاری در گرجستان را دارند موضوع مهمی محسوب می شوند. گرچه برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا اما و اگرهایی وجود دارد، پیشرفت چشمگیر این کشور در انواع زمینه ها باعث می شود این موضوع از احتمال بالایی برخوردار باشد.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

معرفی کشور گرجستان

گرجستان کشوری شبه اروپائی است که در منطقه قفقاز اوراسیا قرار دارد. همسایگان جنوبی این کشور ترکیه و ارمنستان است و در قسمت شمال آن کشور روسیه قرار گرفته است. جمهوری آذربایجان هم از جنوب شرق گرجستان با آن همسایه شده است. در غرب این کشور تاریخی هم دریای سیاه خودنمایی می کند و باعث می شود طبیعت گرجستان زیبا و دوست داشتنی باشد.

گرجستان هم در قاره اروپا و هم قاره آسیا قرار دارد و این موضوع باعث میشود پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا یکی از اهداف دولت این کشور باشد.

تاریخ گرجستان را حتی تا زمان پارینه سنگی نیز می توان ردیابی کرد. گرجستان در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود جنگ های زیادی را تجربه کرده است. حمله مغول باعث شد صلح در گرجستان به پایان برسد. بعد از مغول ها هم ایرانی ها، روس ها و عثمانی ها به این کشور حملات خونباری کرده اند. پس از این حملات هم گرجستان درگیر مسائل قومی درونی شد. در آن زمان این کشور چنان از هم پاشیده بود که هیچ کس به این فکر نمی کرد که روزی پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا برای گرجی ها یک دغدغه باشد. این کشور ۷۰ سال یکی از جمهوری های شوروی بود.

اما، گرجستان در سال ۱۹۱۸ و پس از انقلاب کبیر روسیه به استقلال رسمی رسید. وضعیت اقتصادی گرجستان در سال های اخیر نسبت به کشورهای هم تراز خود رشد چشمگیر داشته است. گرجستان در تولید برق آبی حتی از خیلی از کشورهای اروپایی نیز جلوتر است. گردشگری این کشور هم در اقتصاد آن نقش مهمی ایفا کرده است. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا گرجی ها بتوانند بحث پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را مطرح کنند.

شرایط پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

گرجستان در حال حاضر در میان کشورهایی قرار دارد که اقتصاد نوپا و پیشرفته دارند. این کشور در مرکز آسیا و جنوب شرقی اروپا قرار دارد. دو دریای سیاه و خزر هم در اطراف گرجستان جای دارند. این عوامل در کنار مسئولیت پذیری سیاسی و زیرساخت های قوی باعث می شود گرجستان در زمینه انرژی، کالا، اطلاعات و خدمات پیشرفت خوبی داشته باشد. این پیشرفت ها برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا امتیازهای خوبی محسوب می شوند.

نکته مثبت دیگر این است که تفلیس با اتحادیه اروپا قرارداد تجاری آزاد و با ایالت متحده آمریکا قرارداد تجاری ممتاز دارد. این کشور همچنین در آستانه ایجاد قرارداد تجاری آزاد با کشور ژاپن است.

گرجستان روابط تجاری خوبی با کشورهای مختلف دارد و در تلاش است تا در قوانین خود از استانداردهای حقوق بشر اروپایی بهره گیرد. گرجی ها از سال ۲۰۱۵ به پیمان منطقه شنگن پیوستند و می توانند با پاسپورت کشور گرجستان ۹۰ روز (از هر ۱۸۰ روز) در کشورهای اروپایی باشند. این هم یک موفقیت بزرگ برای این کشور محسوب می شود و احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را افزایش می دهد. برداشتن ویزای شنگن کاری بود که کشورهای روسیه و ترکیه پس از چندین سال تلاش هنوز نتوانسته اند انجام دهند.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

سرانه تولید ناخالص ملی در گرجستان از کشور کرواسی که عضو اتحادیه اروپا است، بیشتر است. سرمایه گذاری مالی و حمایتی این کشور در زمینه گردشگری آنچنان خوب بوده است که باعث شده است گرجستان یکی از قطب های توریستی جهان باشد. این کشور تنها ۵ میلیون نفر جمعیت دارد اما هر سال ۹ میلیون گردشگر از آن بازدید می کنند. گرجستان همچنین پل بین اروپا و کشورهای اطراف بالکان است.

با این شرایط بدیهی است که امکان پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا بالا باشد. پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی و برنامه ریزی شده است. در حال حاضر این کشور در اتحادیه اروپا جزو عضو ناظر است.

گرجستان استاندارد هایی مانند عدم حکم اعدام و آزادی انواع فرقه ها و مذاهب را که جزو استانداردهای حقوق بشر اروپایی است رعایت می کند. این کشور اصلاحات خوبی در زمینه حمایت از حقوق زنان و تغییر در ساختار زندان ها داشته است.

یکی دیگر از موقعیت هایی که باعث افزایش احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا می شود وجود مرزهای آبی آن است. هر کشوری که مرز خاکی زیاد داشته باشد شرایط عبور غیرقانونی مهاجران را به کشورهای اروپایی فراهم می کند. به عنوان مثال یونان به دلیل مرز خاکی زیاد برای اتحادیه اروپا به یک مشکل تبدیل شده است. اما گرجستان با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مرز خاکی ندارد. این موضوع باعث می شود اتحادیه اروپا از بابت ورود مهاجران غیرقانونی به خاک اروپا نگرانی نداشته باشد.

اوضاع مالی مردم هم در پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا نقش مهمی ایفا می کند. بهبود وضعیت مالی گرجی ها باعث ورود انواع برندها به این کشور شده است. گرجستان به ویژه در زمینه وارد کردن خودروهای لوکس موفق عمل کرده است و خودروهای کشورهای اروپایی، آمریکایی و ژاپنی وارد می کند.

فضاهای شهری گرجستان هم تغییرات زیادی کرده است. به ویژه در شهرهای تفلیس و باتومی می توان شاهد ساختمان هایی بود که با استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته شده اند. مراکز تفریحی، مراکز خرید و برج های بسیار بلند این شهر ها هم مثال زدنی است.

این همه پیشرفت در گرجستان باث شده است افراد از کشورهای مختلف در آن سرمایه گذاری های کلان انجام دهند و چرخ های صنعت و اقتصاد این کشور را هر چه بیشتر به گردش درآورند.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

سایر دلایلی که می توانند در پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا نقش داشته باشند، عبارتند از:

  • گرجستان با دریافت کمک های مالی از آمریکا و اروپا در حال بازسازی زیرساخت های تفلیس است.
  • گرجستان با آمریکا و اتحادیه اروپا روابط بسیار نزدیکی دارد و صادرات کالا از این کشور به اروپا تعرفه گمرکی ندارد.
  • بندر پوتی گرجستان در چند سال اخیر از مهمترین بنادر تجاری اروپا بوده است.

اما شاید بتوان گفت بالاتر از همه این موارد صحبت های سخنگوی پارلمان اروپا است که احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را افزایش می دهد. سخنگوی پارلمان اروپا عنوان کرده است که در سال ۲۰۲۰ تصمیم خود را در زمینه پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا اعلام خواهد کرد.

عواملی که می تواند مانع پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا شود

با وجود عوامل مثبتی که در بالا اشاره شد، برخی کارشناسان معتقد هستند که پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا هنوز با موانعی مواجه است. مهم ترین مانع رابطه بین گرجستان و کشور همسایه اش روسیه است. یکی از شروط پیوستن یک کشور به اتحادیه اروپا این است که آن کشور با همسایگان خود مناقشه ای نداشته باشد. ولی، گرجستان با روسیه رابطه خوبی ندارد چرا که روسیه مناطق اوستیا و آبخازیا را به زور از گرجستان جدا نکرده است.

گرچه این موضوع باعث ایجاد شک در پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا می شود اما رابطه روسیه و کشورهای اروپایی به نفع گرجستان عمل می کند. روسیه با اروپا روابط خوبی ندارد و این باعث می شود اروپا از گرجستان برای فشار روی روسیه استفاده کند.

مانع دیگر پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا این است که روسیه شدیدا مخالف کشیده شدن مرزهای اروپا به نزدیکی خودش است.

نقش کشورهای دیگر در پیوستن گرجستان  اتحادیه اروپا

برگزیت کشور انگلیس از اتحادیه اروپا باعث شد که بسیاری از کارشناسان اعلام کنند که اتحادیه اروپا در حال فروپاشی است. این موضوع باعث شد که آلمان و فرانسه که از موسسان و برترین قدرت های اتحادیه اروپا هستند به فکر گرفتن اعضای جدید باشند تا مانع از فروپاشی این اتحادیه شوند حتی قدرت از دست رفته را برگردانند.

آلمان و فرانسه به سراغ کشورهای استراتژیک رفتند که قدرت برآورده کردن خواسته های این اتحادیه را داشته باشد. دو کشور گرجستان و اوکراین از جمله این کشورها هستند چرا که در سال های اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در زمینه توریسم و گردشگری تجربه کرده اند و هر روز هم وضعیت بهتری پیدا می کنند.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

برگزیت انگلستان همچنین باعث شد کشورهای شرقی عضو اتحادیه اروپا به وضعیت پناهندگان اعتراض کردند و حتی تهدید کردند که از اتحادیه اروپا جدا خواهند شد. این کشورها اعتراض کردند که کشورهای شرقی عضو اتحادیه اروپا بیشتر از کشورهای غربی پناهنده می پذیرند. لهستان و مجارستان جزو کشورهای معترض بودند.

این تنش ها باعث شد تا اعضای دیگر اتحادیه هم از وضعیت آینده اروپا نگران باشند. اما، دوراندیشی فرانسه و آلمان باعث فروکش شدن این نگرانی شد. این موضوع باعث شد تا بحث پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا از احتمال بالایی برخوردار باشد.

سخن نهایی

گرجستان با وضعیتی که پیش می رود از احتمال بالایی برای پیوستن به اتحادیه اروپا برخوردار است. به جرات نمی توان گفت که این امر در سال ۲۰۲۰ محقق شود ولی احتمال زیادی وجود دارد که در آینده ای نزدیک اتفاق  بیافتد. البته تغییرات سیاسی در جهان همیشه هم به طور قطعی قابل پیش بینی نیستند و شاید اتفاقات خاص تمام محاسبات را به هم بزنند.

بدیهی است که اگر گرجستان عضو اتحادیه اروپا شود وضعیت اقتصادی آن پیشرفت بسیاری داشته باشد و قیمت مسکن و زمین در آن با افزایش زیادی همراه باشد. اما، این تنها تغییر نخواهد بود. پیوستن گرجستان اتحادیه اروپا برای گرجی ها یک تحول انقلابی خواهد بود.

Music vector created by pch.vector - www.freepik.com