هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های پایین زندگی در گرجستان

همه چیز درباره هزینه های زندگی در گرجستان، آیا زندگی در گرجستان کم هزینه است؟

هزینه های زندگی در گرجستان یکی از عوامل مهمی است که در مهاجرت به این کشور تاثیر داشته است. هزینه های زندگی در گرجستان نسبتا پایین است. این هزینه ها شامل تمام موارد از قبیل مسکن، خوراک، پوشاک، تحصیل و غیره می شود. از آنجائیکه افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات درباره این موضوع هستند، این مقاله را به بررسی هزینه های زندگی در گرجستان اختصاص داده ایم.

هزینه های زندگی در گرجستان

گرجستان در یک نگاه

کشور گرجستان از شمال با روسیه و از جنوب با ترکیه و ارمنستان همسایه است. غرب این کشور هم با دریای سیاه هم مرز است. مردم گرجستان به زبان گرجی سخن می گویند و از مسیحیت ارتدوکس تبعیت می کنند.

گرجستان میراث جهانی یونسکو به حساب می آید و طبیعت زیبا، مردمان مهربان و جذابیت های گردشگری آن باعث می شود که سفر به این کشور یک خاطره به یاد ماندنی باشد.

تفلیس پایتخت گرجستان و بزرگترین شهر آن است. این شهر جزو معروف ترین و بهترین شهرهای جهان است. این کشور که در آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است، عضو اتحادیه اروپا و ناتو نیز هست. گرجستان از قوانین اتحادیه اروپا پیروی می کند و این باعث شده است تا در سال های اخیر رشد زیادی از لحاظ اقتصادی، گردشگری و نمای ظاهری تجربه کند.

هزینه های زندگی در گرجستان در مقایسه با کشورهای همسایه و نیز کشورهای غربی بسیار مقرون به صرفه است. تنها کشوری که می تواند از لحاظ هزینه های زندگی در گرجستان با آن رقابت کند کشور ارمنستان است.

طبق آنچه که سایت نامبو (numbeo) اعلام کرده است هزینه های زندگی در تفلیس تقریبا ۸۰ درصد پایین تر از هزینه زندگی در نیویورک است.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان حتی در مقایسه با کشور هندوستان نیز کمتر است. این در حالی است که گرجستان یک کشور شبه اروپائی است و نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی خیلی پیشرفته تر است. اگر این هزینه ها را در بخش های مختلف به اختصار توضیح دهیم، آگاهی بیشتری به این موضوع خواهید داشت.

لازم به توضیح است که واحد پول گرجستان لاری است. در حال حاضر که این مقاله نوشته می شود هر یک دلار آمریکا برابر با ۲٫۷۱ لاری است.

هزینه مسکن در گرجستان

یکی از مهم ترین هزینه های زندگی در گرجستان و هر کشور دیگری هزینه مسکن است. هزینه یک آپارتمان مناسب و مجهز به امکانات لباسشویی، یخچال، و سایر لوازم ضروری خانه در شهر تفلیس تقریبا ۹۰۸ دلار در ماه است که در مقایسه با کشوری مانند آمریکا ۹۲ دلار کمتر است. بدیهی است که این قیمت در شهرهای دیگر کمی پایینتر باشد.

هزینه های زندگی در گرجستان

خرید ملک در گرجستان باعث اخذ اقامت گرجستان شما خواهد شد. این در صورتی است که ملک شما ارزشی به مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا داشته باشد. قیمت هر متر آپارتمان در گرجستان از ۳۵۰ دلار شروع می شود. این قیمت برای خانه هایی است که در در حال ساخت ( بلک فریم) هستند یا در پایین شهر قرار دارند. چنانچه آپارتمان آماده تحویل و مبله ( گرین فریم) باشد قیمت هر متر آن ممکن است به ۲۰۰۰ دلار برسد. اگر بتوانید خودتان خانه بلک فریم را به گرین فریم تبدیل کنید هزینه مسکن به عنوان یکی از اصلی ترین هزینه های زندگی در گرجستان تا حد زیادی کاهش خواهد داشت.

چنانچه شما در یک آپارتمان تا متراژ ۸۵ متر مربع سکونت داشته باشید ۱۳۰ لاری در ماه به طور متوسط برای هزینه آب، برق و خدمات شهری هزینه خواهید کرد.

تعرفه اینترنت خانگی هم در تفلیس با سرعت ۶۰ مگابایت در ثانیه به طور متوسط ۴۲٫۱۱ لاری است.

هزینه حمل و نقل در گرجستان

یکی از مهم ترین بخش هزینه زندگی در گرجستان هزینه حمل و نقل است. هزینه ماهانه شما برای حمل و نقل عمومی در تفلیس حدودا ۳۰ لاری خواهد بود. هر بلیط یک طرفه اتوبوس و مترو برای حمل و نقل محلی در تفلیس به طور میانگین نیم لاری است.

قیمت هر مسیر تاکسی درون شهری هم ۲ تا ۵ لاری است و فرقی نمی کند چند نفر در تاکسی باشد. قیمت تاکسی دربست هم بین ۵ تا ۱۰ لاری خواهد بود که در این مورد با راننده به توافق خواهید رسید.

قیمت هر لیتر گازوئیل تحت استاندارد اروپا در گرجستان ۲٫۲۶ لاری است و قیمت بنزین هر لیتر بنزین هم به همین صورت است.

هزینه خوراک در گرجستان

اگر بخواهید در یک رستوران ارزان قیمت غذا بخورید باید به طور متوسط ۱۳ لاری پرداخت کنید. این هزینه در یک رستوران متوسط تقریبا ۱۶ دلار خواهد بود. اما، صرف فست فود در یک رستوران معروف مانند مک دونالد   ۶٫۵ تا ۱۴ لاری خواهد بود.

هزینه های زندگی در گرجستان

قیمت نیم لیتر آبجو دست ساز طبیعی در تفلیس ۲٫۵ لاری و یک سوم لیتر آبجو کارخانه ای وارداتی بین ۳ تا ۵ لاری است.

یک سوم لیتر نوشابه در تفلیس قیمت متوسط ۲ لاری و آب معدنی ۰٫۵۲ لاری است. قیمت شیر یک لیتری هم به طور متوسط ۳٫۰۳ لاری است.

قیمت یک کیلو برنج سفید در تفلیس به طور متوسط ۲٫۱۹ لاری است. برای خرید یک کیلوگرم گوشت تازه باید به طور متوسط ۱۳٫۸۵ لاری پرداخت کنید. چنانچه بخواهید سینه مرغ بدون پوست و پاک شده بخرید قیمت هر یک کیلوگرم آن به طور متوسط ۸٫۹۲ لاری خواهد بود.

مشاهده می کنید که هزینه خوراک به عنوان بخش مهمی از هزینه های زندگی در گرجستان بسیار مناسب است. قیمت برخی از میوه ها و سبزیجات هم به عنوان بخش دیگری از هزینه های زندگی در گرجستان به قرار زیر است:

 • یک کیلوگرم موز: به طور متوسط ۳٫۶۳ لاری
 • یک کیلوگرم پرتقال تازه: به طور متوسط ۳٫۰۷ لاری
 • یک کیلوگرم سیب تازه: به طور متوسط ۲٫۴۶ لاری
 • یک کیلوگرم پرتقال تازه: به طور متوسط ۳٫۰۷ لاری
 • یک کیلوگرم سیب زمینی یا پیاز: به طور متوسط ۱٫۱۵ لاری
 • یک سر کاهوی تازه: به طور متوسط ۱٫۷۵ لاری

هزینه پوشاک در گرجستان

یکی دیگر از هزینه زندگی در گرجستان هزینه پوشاک است. هزینه پوشاک در تفلیس بیشتر از شهر باتومی است. باتومی به مرز ترکیه چسبیده است و این باعث می شود هزینه حمل و نقل پوشاک پایین تر باشد. هزینه پوشاک شاید برای بسیاری از افراد از مهم ترین هزینه زندگی در گرجستان و هر کشور دیگری باشد که قصد سفر یا مهاجرت به آن را دارند.

اگر به گرجستان سفر کنید متوجه خواهید شد که بیشتر برندهای لباس در این کشورها برند ترکیه هستند. به عنوان مثال برندهای کوتون، ال سی وای کی کی و دفاکتو جزو برندهای ترکیه رایج در گرجستان هستند.

برندهای معروفی مانند آدیداس، نایک و زارا هم در گرجستان وجود دارند ولی به دلیل بالا بودن قیمت ها با استقبال چندانی مواجه نیستند.

هزینه های زندگی در گرجستان

قیمت های پوشاک به عنوان بخش دیگری از هزینه زندگی در گرجستان به قرار زیر هستند:

 • یک جفت شلوار جین اصلی: ۱۳۹٫۳۱ لاری
 • یک دست لباس تابستانی: ۷۷٫۶۷ لاری
 • یک جفت کفش ورزشی: ۲۰۲٫۸۰ لاری
 • یک جفت کفش مردانه مجلسی: ۲۳۴٫۶۱ لاری
 • یک دست کت شلوار مردانه مرغوب: ۳۵۰ لاری
 • یک دست کت و شلوار اداری زنانه مرغوب: ۲۸۰ لاری
 • کاپشن زمستانی: ۱۰۰ لاری
 • ژاکت زمستانی مردانه: ۶۰ لاری
 • ژاکت زمستانی زنانه: ۵۰ لاری
 • انواع لباس های زیر مردانه: ۳۰ لاری
 • انواع لباس های زیر زنانه: ۲۵ لاری

هزینه ماهانه پوشاک در هر کشوری علاوه بر وضعیت اقتصادی آن کشور به سلیقه افراد بستگی زیادی دارد.

هزینه خودرو در گرجستان

مانند سایر هزینه های زندگی در گرجستان هزینه ماشین هم مقرون به صرفه است. هزینه ماشین صفر در گرجستان به طور متوسط بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از ایران است. در مورد خودرو کارکرده هم این مبلغ ۵۰ تا ۷۵ درصد کمتر از ایران است. شما می توانید بدون داشتن کارت اقامت کشور گرجستان اقدام به خرید ماشین کنید، ولی این به شرطی است که یک گرجی شما را ضمانت کند و آدرس خود را برای مکاتبات رسمی شما ثبت کند.

در کشور گرجستان واردات خودروهای لوکس به صورت گسترده انجام می شود. شما می توانید با قیمت بسیار مناسب خودرو کرایه کنید و از گشت و گذار در طبیعت زیبای گرجستان لذت ببرید.

هزینه تحصیل در گرجستان

یکی دیگر از هزینه های زندگی در گرجستان هزینه تحصیل است. تحصیل در گرجستان برای خارجی ها به صرفه است و سطح دانشگاه ها هم مطابق با استانداردهای اروپائی است. مدارک اخذ شده توسط دانشگاه های گرجستان هم مورد تایید دانشگاه های معتبر اروپا است.

هزینه های زندگی در گرجستان

چنانچه در این دانشگاه ها تحصیل کنید میتوانید روزانه ۵ ساعت کار کنید و بین ۸ الی ۱۲ دلار در ساعت درآمد داشته باشید. مختصری از هزینه سالانه تحصیل در رشته های مختلف عبارتند از:

 • رشته داروسازی بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار
 • رشته علوم کامپیوتر بین ۲٫۵۰۰ تا ۴٫۵۰۰ دلار
 • رشته گردشگری بین ۳۰۰۰ تا ۴٫۵۰۰ دلار
 • رشته اقتصاد بین ۳٫۵۰۰ تا ۴٫۲۰۰ دلار
 • رشته پرستاری و بهداشت عمومی بین ۲٫۵۰۰ تا  ۲۰۰ دلار
 • رشته بانکداری و حسابداری بین  ۵۰۰ تا ۴٫۸۰۰ دلار
 • رشته فناوری اطلاعات بین ۲٫۵۰۰ تا ۴٫۸۰۰ دلار

هزینه تحصیل هم مانند سایر هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با کشورهای همسایه و کشورهای غربی پایین است.

شیوه های کاهش هزینه های زندگی در گرجستان

دولت گرجستان فقط برای شهروندان گرجی بیمه خدمات درمانی می کند و شما تا زمانی که اقامت دائم دریافت نکرده اید نمی توانید از این بیمه استفاده کنید. شما می توانید از بیمه های خصوصی که تحت نظر دولت هستند استفاده کنید. هزینه این بیمه ها به ازای هر نفر ۱۸۰ الی ۷۲۰ لاری است. این یکی از شیوه های کاهش هزینه های زندگی و درمان در گرجستان است.

یکی دیگر از شیوه های کاهش هزینه زندگی در گرجستان استفاده از خدمات رفاهی است. این خدمات برای دانشجویان شامل خوابگاه، حمل و نقل، باشگاه ورزشی، و خوراک است که به صورت رایگان یا در قبال مبلغ ناچیزی از طرف دانشگاه ارائه می شود.

People vector created by pch.vector - www.freepik.com Music vector created by pch.vector - www.freepik.com تفریحات گرجستان